Anahtarcı sözlükteki bir diğer ismi çilingircidir. Anahtarcı anahtar değiştirme işlemlerini gerçekleştiren birey olarak adlandırılan bir meslek türüdür.

Günümüzde eskiden olan anahtarcılardan çok daha fazla miktarlarda anahtarcı bulunmaktadır.  Anahtarcı anahtar değiştirirken işini çok iyi çok başarılı bir şekilde yapmaktadır. Anahtar dünyasına genel anlamda bakacak olursak birçok anahtar markaları bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak anahtarcıların en ok tercih ettikleri ve bir yere gittikleri zaman anahtar değiştirdikleri zaman en çok kullandıkları anahtar çeşitleri şu markalardır;  kale, multlock, keso, daf, ito, kaba, viro, akarsan, yuma, securremme, dierre, atra, mottura, dortek en çok kullanılmış olan tercih edilmiş olan marka çeşitleri bu anahtar markalarıdır. Anahtarcının bir diğer görevi ise anahtar kopyalama işlemdir. Kişilerin anahtar yaptırmalarının bazı özel nedenleri bulunmaktadır. Bazıları da genel ihtiyaç olduğundan dolayı anahtar yaptırmaktadır. Bu durumlara örnek verecek olursak, mesela kapıya anahtar yaptırmak isteyen bir birey evin genel ihtiyacı olduğundan dolayı anahtarcıya girme istemi duymaktadır. Fakat bir diğer seçeneğe örnek verelim. Bu seçeneğin sebebi ise tamamen zevkinedir. Yani mesela dolap normalde işlev gösteren bir eşya türüdür. Ancak insanlar özel eşyalarını o dolaplarının içlerine koymaktadırlar.

Dolayısıyla özel eşyalarının yada çeşitli dosyaların diğer insanlar tarafından görülmesini istemediği için kendi dolabına bir anahtar yapma gereksinimi duymuş bulunmaktadır. Bu durumda anahtar yapma işlemini gerçekleştirecek olan kişi anahtarcıdır.